Exekuční srážky při insolvenci

Pokud dlužník vstoupí do insolvence a v tu dobu probíhají exekuční srážky na plat zastaví se? Jeden ze zdrojů uvádí, že peníze ze splátek se budou u mzdové účetní deponovat a následně se vyplatí buď dlužníkovi při schválení osobního bankrotu nebo se naopak pošlou exekutorovi při případném odmítnutí návrhu.

 

Odpověď: Zaměstnavatel je povinen ve srážkách ze mzdy pokračovat i po zahájení insolvenčního řízení a sražené částky deponovat do rozhodnutí o insolvenčním návrhu.
§ 109 odst. 2 IZ výslovně stanoví, že: „Úkonem, jímž se provádí výkon rozhodnutí nebo exekuce, není úkon učiněný k zajištění dlužníkova majetku pro účely jeho postižení takovým výkonem rozhodnutí nebo exekucí.“ Takovým zajištěním dlužníkova majetku jsou i srážky ze mzdy, které dosud nebyly vyplaceny (v případě jejich vyplacení by se jednalo o výkon rozhodnutí dle § 109 odst. 1 písm. c) IZ).
Tzn. zaměstnavatel je nadále povinen provádět srážky dle původního rozhodnutí, ale již je nesmí z důvodu zahájení insolvenčního řízení vyplácet.