Dohoda o provedení práce (DPP) a oddlužení

Pandemie koronaviru uzavřela mnoho provozů. Dotkla se mnoha zaměstnavatelů převážně v oblasti služeb, kde je zaměstnáno několik desítek tisíc zaměstnanců jen na dohodu o provedení práce „tzv. brigádní smlouva“. Uzavření provozů tak způsobilo, že mnoho zaměstnavatelů vypovědělo tyto smlouvy bez náhrady a tito zaměstnanci se ocitli bez jakéhokoliv příjmu. Výpadek příjmu se pak okamžitě projeví na životní situaci. V rodinném rozpočtu pak chybí prostředky nejen na úhradu řádných splátek (pokud má dotyčný úvěry), ale také na běžném provozu domácnosti – úhradě nájmu, pojištění, telefonů či stravy.

 

Mnoha lidem tak pandemie změnila život o 180°. Jak se zachovat v okamžiku, kdy ztratíte práci a nemáte na úhradu například splátek? Mnoho bank nyní vyjde dlužníkovi vstříc v tom, že je možné odložit splátku i na několik měsíců, pokud je k tomu pádný důvod. Jediné, co pak dlužník hradí je úrok. Pozor ale na to, abyste nebyli v okamžiku žádosti o odložení splátky v prodlení, to banka pak žádosti nemusí vyhovět a zpravidla nevyhoví. Pokud se to již stane, máte více závazků a nejste schopni dluh splácet, může být východiskem oddlužení. Jedná se o ochranu dlužníka před věřiteli.

 

Insolvence, neboli oddlužení pak pomůže dlužníkovi i v tom, že se stanoví splátka na maximální dobu 5-ti let tak, aby dlužníkovi zůstávalo vždy dostatek prostředků na živobytí, a aby splátka byla úměrná jeho možnostem. Zákon pak stanovuje minimální splátku v oddlužení, kterou je důležité každý měsíc bez okolků hradit. Jedná se o splátku ve výši 2178,- Kč, kterou musí dlužník splácet měsíčně. Pokud sám přišel o zaměstnání a nepobírá ani podporu v nezaměstnanosti, může pomoci někdo z okolí, který dočasně může pomoci se splácením právě ve výši této minimální splátky. Nutno navíc zmínit, že se nejedná o ručitele, nýbrž jen o dar někoho z okolí. Pak může být oddlužení – insolvence schválena a dlužník si může oddechnout od tlaku ze strany věřitelů.

 

Pokud nevíte kudy kam, ztratili jste zaměstnání a hledáte možnost, jak své závazky hradit, ozvěte se nám a poraďte se o možnostech. Veškeré poradenství je zdarma jelikož jsme neziskovou organizací.

Začněte s oddlužením
ještě dnes!

Zadejte svůj telefon a naši specialisté Vám zdarma zavolají
a začnou ihned připravovat Vaše oddlužení.

Spočítejte si, zda
máte nárok na
oddlužení

Připravili jsme pro vás
jednoduchou kalkulačku.

Oddlužení ve městech

Začněte s oddlužením ještě dnes!

Zadejte svůj telefon a naši specialisté Vám zdarma zavolají a začnou ihned připravovat Vaše oddlužení.