Byla na vás vystavena exekuce? Zablokoval vám exekutor účet? Začali vám v rámci exekuce strhávat peníze z platu? Zastavil se exekutor u vás doma a vyhrožoval vám zabavením majetku? Jestli jste odpověděli alespoň na jednu z výše uvedených otázek ano, potom je právě pro vás určena tato stránka, kde zjistíte, jak nyní postupovat.
Exekuce neboli vykonávací řízení je definována jako nucený výkon exekučního titulu.
Tím je např.:
V případě, že víte, že již dlouhou dobu nesplácíte své dluhy a hrozí exekuce nebo Vám již od soudu dorazil mněkterý z výše zmíněných exekučních titulů, vše již pokračuje velice rychle a postupy exekutorů jsou mnohdy až nelidské.
Průběh exekuce
V případě, že delší dobu nesplácíte řádné své závazky, může věřitel podat návrh na nařízení exekuce. Velice často se nás naši klienti ptají, jak dlouho trvá, než exekutor začne vykonávat.
Postup je následují:
Druhy exekucí
Důležitou informací zůstává, že soudní exekutor může zvolit hned několik způsobů výkonu exekuce zároveň. Každý z nich poté musí mít svůj vlastní exekuční příkaz. Vždy musí být upřednostněna exekuce z bankovních účtů před prodejem movitých či nemovitých věcí. Exekutor nemůže zajisti majetek ve větším rozsahu než bezpečně postačujícím k uhrazení vymáhané pohledávky.
Druhy exekucí:
Co exekutor nesmí:
V roce 2016 se rozrostl seznam věcí, které nemůže exekutor zabavit jinak nazýváno, jako věci nepodléhající exekuci.
Věci, které exekutor nesmí zabavit:
Jedná se tedy konkrétně o:
To vše samozřejmě pouze v případě, že jejich cena nepřesahuje běžnou cenu vybavení.
Exekutor dále nesmí zabavit:
Exekutor také nesmí v rámci exekuce nuceně zpeněžovat nemovitou věc v případě, že je vymáhaná částka nižší 100.000 Kč. Toto pravidlo se vztahuje pouze na nemovitosti, ve které má dlužník trvalý pobyt. Také to neplatí v případě, kdy se jedná o pohledávky na výživném či náhradě újmy na zdraví nebo škodu způsobenou úmyslnými trestnými činy.
Jak exekutor postupuje v případě, že nemáte majetek ani příjem?
V případě, že nemáte žádný nemovitý majetek a jste bez zaměstnání, exekutor zpravidla vnikne do Vašeho domu či bytu a označí nebo rovnou odnese veškeré vybavení domácnosti, které má nějakou zajímavou odhadovanou hodnotu. Označí bohužel úplně všechno vybavení, a to bez ohledu na to, jestli je Vaším majetkem nebo majetkem vlastníka bytu. Takto označené vybavení domácnosti potom používá pro možnou argumentaci neboli výhružky a vymáhání určitého finančního obnosu. Zpravidla jsou to věty typu: “Do konce týdne od Vás chci alespoň 10.000 Kč nebo si přijedu pro označené věci”. Exekutor tedy spoléhá na to, že pod psychickým nátlakem seženete finanční prostředky někde jinde, jinými slovy si znovu vypůjčíte a zaplatíte požadované plnění. Tento úkon ovšem nemá ozdravný charakter pro Vaši finanční situaci. V této chvíli Vám totiž půjčí už jenom nebankovní společnosti s vysokými úroky, a proto svoji situaci neřešíte, a naopak se zadlužujete stále vice.
Nejčastější problém při neřešení exekuce?
V rámci oddlužení vám zůstane podobná částka jako v rámci exekučního strhávání. Klienti se nás tak velice často ptají na to, proč tedy mají podstupovat oddlužení, když by jim exekutor strhával velmi podobně. Nevidí v tom ekonomický smysl. Ten však spočívá v tom, že jakmile si necháváte nadále exekučně strhávat částku ze mzdy, současně vám narůstá i úrok. Velice často se stává, a to hlavně u dlužníků, kteří mají vyšší dluhy, že splácí pouze úroky a úroky z prodlení. To znamená, že reálně dluh vůbec nesplácejí. Jsou jen v kolotoči úroků, ze kterého se v případě neřešení situace už nemusí nikdy dostat.
Horší situací poté je ještě to, když má dlužník nízký příjem a exekuci tak splácí pomalu. Opět se často stává, že dlužník 3 roky splácí exekučními srážkami ze mzdy a po třech letech mu přijde vyúčtování od exekutora, kde je ještě vyšší částka než byla před 3 lety. Jak je to možné? Úroky a penále narůstají rychleji než dlužník splácí, a proto místo toho aby se exekuce snižovala, šplhá směrem nahoru.
Toto je hlavní důvod proč v případě exekucí a dluhů v řádech stovek tisíc korun je vždy vhodnější řešení oddlužení, než splácení bez konce.
Jak se takovému jednání exekutorů bránit?
Jedinou legální cestou, jak se v takových situacích bránit před výkonem exekuce, jednáním exekutorů, exekuci na nemovitost, exekuci na plat či exekuci na majetek, je oddlužení. V případě, že splňujete podmínky pro oddlužení, můžete být již do dvou hodin od podání návrhu na oddlužení na příslušný soud chráněni insolvenčním zákonem, který od rozhodnutí soudu o úpadku zastaví provádění veškerých exekucí a navyšování úroků. Taktéž exekutorem oblepené vybavení domácnosti již nesmí být zabaveno v případě, že stihnete návrh na oddlužení podat dříve, než se u Vás exekutor zastaví. Exekuce bohužel prohlubuje Vaši finanční krizi a žádným způsobem ji na rozdíl od oddlužení neřeší. Přestaňte platit nikdy nekončící exekuce a poraďte se s námi.
Zdroje: Zákon o soudních exekutorech (exekuční řád). Plný text zde.
Zadejte svůj telefon a naši specialisté Vám zdarma zavolají
a začnou ihned připravovat Vaše oddlužení.