Pro úspěšné vypracování návrhu na oddlužení pro nás musíte mít připraveny kopie následujících podkladů, které musíme k návrhu na oddlužení připojit. Nikdy nepoužijeme všechny níže uvedené dokumenty, ale pouze ty, které budou odpovídat Vašemu konkrétnímu případu.
A) Podklady k Vašim příjmům
- Pokud pracujete – Pracovní smlouva z Vašeho zaměstnání a mzdový výměr – vydá Vám ji zaměstnavatel
- Pokud nepracujete a nemáte jiný příjem – Darovací smlouva o měsíčním daru, kterou budete muset uzavřít se třetí osobou (nejčastěji se tak děje s někým z rodiny). Darovací smlouvu Vám pomůžeme sepsat.
Pokud jste v důchodu (invalidní, starobní, vdovský, sirotčí, atd.) – Doklady a příjmech z důchodu – Vydá Vám je ČSSZ, případně nám postačují výpisy z účtu nebo ústřižky z poštovní složenky
- Pokud pobíráte dávky nebo jiné příjmy (např. příspěvek na bydlení, příspěvek při pomoci v hmotné nouzi, přídavky na děti apod.) – Doklad, který potvrzuje výši tohoto Vašeho příjmu
5. Potvrzení o příjmech za posledních 12 měsíců:
– V případě, že jste byl/a v posledních 12 měsících zaměstnaný/á potřebujeme od Vás
Mzdové listy, platové výměry, výplatní pásky nebo jiná potvrzení od zaměstnavatele nebo Daňová přiznání nebo Výpisy z účtu
- – Pokud jste měl/a v posledních 12 měsících příjem z úřadu práce – Připravte si Doklady o příjmech podpory v nezaměstnanosti, mateřské dovolené, rodičovské dovolené anebo sociálních dávek
– Pokud pobíráte důchod – připravte si Doklady o příjmech z důchodu (starobního, invalidního, vdovského, sirotčího, atd.)
– Pokud máte jiný příjem (např. příspěvek na bydlení, příspěvek při pomoci v hmotné nouzi, přídavky na děti apod.) – potvrzení Vám vydá úřad práce
B) Podklady k Vašim závazkům (dluhům)
Těmi mohou být:
- Úvěrové smlouvy a smlouvy o půjčkách
- Splátkové kalendáře
Výpisy z kreditních karet, bankovních a úvěrových účtů
Upomínky a dopisy od věřitelům, vymáhacích agentur, advokátů
Směnky
- Usnesení o nařízení exekuce
- Exekuční příkaz
- Podaná žaloba
- Soudní rozhodnutí
- Rozhodčí nálezy
C) Soupis majetku:
Připravte si soupis veškerého movitého majetku. Movitým majetkem je např. vozidlo, vybavení domácnosti, elektronika, cennosti, peníze na bankovních účtech, spoření, důchodové pojištění, cenné papíry, atd. U každé položky je třeba uvést následující:
- Přibližnou pořizovací cenu a současnou odhadovanou hodnotu věci – dle Vašeho vlastního odhadu
- Rok koupě věci – stačí pouze odhad
- Označte věc, která je předmětem zajištění nějakého Vašeho dluhu – (např. pokud je věc oblepená nebo zabavená exekutorem, zastavena v rámci hypotéky, leasingu či spotřebitelského úvěru apod.). Tento seznam stačí sepsat na papír, přičemž uvedené požadavky stačí popsat orientačně, nemusíte dohledávat doklady. Příklad: Televizor Samsung černé barvy, pořizovací cena 15.000 Kč, současná odhadovaná cena 9.000 Kč, rok zakoupení 2009, sepsán v soupisu věcí EÚ Klatovy (soudním exekutorem JUDr. Karlem Novákem), spis. zn. 123 EX 1234/11.
U nemovitého majetku, kterým je např. dům, byt, pozemek, je třeba u každé nemovité věci uvést označení pozemku parcelním číslem, označení budovy č.p., list vlastnictví, katastrální území, kde se nemovitost nachází.
- D) Oddací list – pokud jste sezdaný/á
- E) Rodné listy dětí – Připravte si rodné listy nezletilých dětí v případě, že s Vámi žijí ve společné domácnosti. V případě, že máte zletilé děti a studují, tak je třeba doložit rodný list a také i potvrzení o studiu.
- F) Rozhodnutí soudu o vyživovací povinnosti k dětem– Připravte si soudní rozhodnutí o Vaši popř. manželčině/manželovy vyživovací povinnosti.