Užívání chráněného účtu

Chráněný účet může mít dlužník je jeden. Problematiku chráněného účtu, co to je, jak jej založit apod. jsme probírali v článku s názvem CHRÁNĚNÝ ÚČET.

Dnes se pojďme podívat, jak účet využívat.

Založení chráněného účtu by mělo proběhnout u stejné instituce kde máte blokovaný osobní či spořící účet. Na účet budou poukazovány jen chráněné příjmy prostřednictvím dlužníkova blokovaného příjmu. Na účet tak není možné přímo vkládat prostředky. Banka připíše pouze chráněný příjem od subjektů, jejich čísla účtů má uvedeny a od kterých plyne chráněný příjem (mzda, sociální dávky, důchod, alimenty apod.) Pokud se nejedná o chráněný příjem, nebude tento příjem na účet přesměrován. Exekutor tak bude moci postihnout jiné příjmy, které se nebudou považovat za chráněné příjmy.

Banka by měla zřídit chráněný účet na žádost dlužníka. Samozřejmě bude chráněný účet zřízen dlužníkovi po splnění podmínek – viz článek CHRÁNĚNÝ ÚČET. Účet je zpravidla veden bezplatně či za podmínek, jako účet, který měl dlužník zřízen a je blokován. Důležité je také zmínit, že peněžní ústav, u kterého je veden chráněný účet nemůže započíst svou pohledávku za dlužníkem na tomto účtu. Výjimkou jsou jen případné bankovní poplatky.

Shrnutí:

  • Banka většinou vede chráněný účet zdarma či za podmínek účtu, který má dlužník u instituce již veden.
  • Příchozí platby v podobě chráněného příjmu jsou na účet převáděny z klientem určeného běžného či spořícího účtu, který je postižen exekucí. Převody mezi zvolenými účty provádí pouze banka, ostatní příchozí platby jsou ze strany banky odmítnuty.
  • Dlužník může disponovat platební kartou, internetovým bankovnictvím či mobilními aplikacemi k účtu.
  • Chráněný účet může mít dlužník pouze jeden.
  • Výběry z chráněného účtu mohou být v hotovosti v bankomatu.
  • Dlužník může využívat chráněného účtu i pro platby na internetu.
  • Banka musí zřídit chráněný účet na žádost klienta, pokud splňuje podmínky.
  • Každý peněžní ústav vede vlastní podmínky pro vedení chráněného účtu.

Začněte s oddlužením ještě dnes!

Zadejte svůj telefon a naši specialisté Vám zdarma zavolají a začnou ihned připravovat Vaše oddlužení.