Dlužníci mají strach z oddlužení pro neznalost či z důvodu výše splátky. Je jejich obava oprávněná?

V České republice je v současné době více než 500 tisíc lidí s mnohačetnými exekucemi. Stejně lidé do insolvence (osobního bankrotu) nevstupují. Proč tomu tak je? Je to strach?

Oddlužení je proces, který má primárně pomoci dlužníkovi zastavit narůstání dluhu, poskytnout mu ochranu před věřiteli a umožnit dlužníkovi splácet to, co je schopen, a to po omezenou dobu. Kdo by nechtěl mít klid na splácení, aby jej nikdo z věřitelů neuháněl a splácel jen částku, kterou si může dovolit? Předpokládám, že většina dlužníků. I přesto, že je v České republice více než půl milionu takových dlužníků, pro které je oddlužení stvořeno a pomohlo by jim, každý rok jich vstoupí do oddlužení jen hrstka z nich. Cca 20 tis podaných žádostí o povolení oddlužení a počet podaných návrhů se kupodivu snižuje. Je to překvapení, pokud si uvědomíme, že cca před více než třemi lety přišla první vlna Covidu-19, která nás všechny poznamenala částečným snížením příjmu, omezením podnikání apod. Nyní na nás dopadá vysoká inflace i důsledky války na Ukrajině. Tak proč tomu tak je?

 • Jeden z hlavních důvodů, proč lidi do oddlužení nevstupují je, že o možnosti oddlužení nevědí. Mají omezené informace či je jim poskytováno neodborné a zavádějící poradenství.
 • Druhým z důvodu je strach ze splácení. Pokud totiž má dlužník exekuce a je zaměstnaný, provádí mu zaměstnavatel srážku ze mzdy. Exekuční srážka a insolvenční srážka může být výraznější u insolvence než u exekuce. Je to dáno výpočtem. Lidé jsou pak ještě více demotivováni a nevidí výhodu v oddlužení. Tento pocit převažuje, i když z dlouhodobého pohledu se oddlužení u těchto dlužníků vyplatí více. Tato časová krátkozrakost nicméně dlužníka uchlácholí a raději se smíří se srážkou exekuce a ze zbývající částky přežívá, protože je už na ni vlastně zvyklí.

 

Pojďme si nicméně k těmto dvěma důležitým bodům říci více. Jen tak lidé nebudou mít strach do oddlužení vstoupit a jen tak udělají za dluhy konečně tlustou čáru. Nejtěžší je první krok a první měsíce splácení. Můžeme Vám ale garantovat, že pak je 99% dlužníků šťastných, tím že se pro oddlužení rozhodlo.

 

Proč do oddlužení vstoupit:

 • Pokud dlužník o oddlužení neví, nebo je mu nekvalitně poraděno ze strany kamaráda či nekvalifikovaným „poradcem“, má to vliv na dlužníkovo rozhodování. Proto je důležité se obracet na odborníky, kteří mají s oddlužením mnoholeté zkušenosti, případně si ověřovat informace u více zdrojů a pak se rozhodnout.
  Pokud o oddlužení uvažujete, rádi Vám nabídneme konzultaci a nezávazné posouzení situace zdarma. Budete tak vědět, zda-li je oddlužení pro Vás tím vhodným prostředkem, jak se zbavit dluhů. Máme mnohaleté zkušenosti s oddlužováním našich klientů. Pomohli jsme již tisícům spokojených klientů.
 • Strach, že bude srážka v insolvenci vyšší než je srážka insolvence je sice oprávněný, jelikož se nezabavitelná částka stanovuje jiným výpočtem, nicméně i s touto obavou se dá pracovat. Nejprve je nutné podotknout, že zákonodárce si je této skutečnosti vědom a pracuje se na další novele insolvenčního zákona, abychom se opět přiblížili procesu oddlužení v Evropě.
  Další skutečností je to, že nezabavitelná částka neustále roste tím, že je upravována částka životního minima. Jen za rok 2022 byla nezabavitelná částka navyšována hned třikrát. Naposledy se výše nezabavitelné částky měnila 1.7.2022. Proto zůstatek prostředků, které dlužníku zůstanou je stále vyšší a pro dlužníka optimističtější.
  Pokud by i tak byla splátka vyšší než si můžete dovolit (nepřežili byste z nezabavitelné částky tím, že Vám prostředky nevyjdou na úhradu nájmu, inkasa, stravy a jiných životních nákladů jako je telefon, léky, dopravu do zaměstnání apod.) existuje možnost požádat o snížení splátky v procesu oddlužení. Pokud jsou pro tuto žádost podány pádné argumenty a jsou případně doložitelné – například doložení vyúčtování energií, nájemní smlouva apod., pak je více než pravděpodobné, že splátka bude přizpůsobena životní situaci dlužníka.
  Výši splátky si můžete ověřit online na portálu českého soudnictví www.justice.cz

Stále váháte? Poraďte se. Jsme připraveni na to odpovědět Vám na Vaše dotazy a pomoci případně s přípravou podkladů pro podání návrhu na soud. Vše za Vás zařídíme. Volejte 725 766 273 nebo nám zanechte kontakt na stránkách www.oddluzteme.cz

 

 

Začněte s oddlužením ještě dnes!

Zadejte svůj telefon a naši specialisté Vám zdarma zavolají a začnou ihned připravovat Vaše oddlužení.