Výmaz z registru dlužníků

Jedním z faktorů, který dlužník zvažuje před zahájením insolvenceoddlužení je i otázka, jak bude na člověka nahlíženo po absolvování oddlužení? Je dobré, že o budoucnosti dlužník uvažuje, a proto je na místě si zodpovědět několik otázek, které si dlužníci kladou před vstupem do oddlužení. Pokud na ně budete znát odpověď, možná vám to pomůže při rozhodování, zda-li institut oddlužení využít.

Obava mladých lidí, kteří se potýkají s dluhy a nejsou schopni je splácet je, jak budou vypadat před věřiteli v budoucnu. Samozřejmě, i když dlužník dluží, myslí například na to, jestli si bude moci ještě někdy vzít úvěr, půjčit si na bydlení, vlastnit nějaký majetek apod. Tyto otázky jsou na místě, a tak si je pojďme zodpovědět.

Mohu si po ukončení oddlužení vzít úvěr?

Pokud patříte k těm, kteří by si půjčili opakovaně i potom, co už jednou nejsou schopni splácet své závazky a situaci řešíte oddlužením, odpovědí je, že dlužník je po zdárném ukončení oddlužení považován za bezdlužného člověka. Výsledkem oddlužení je bezdlužnost, a tak by mělo být na dlužníka i nahlíženo. Pokud budete žádat o úvěr, mějte ale na paměti, že Vaše jméno bude vedeno i po nějakou dobu v registrech, do kterých banky i jiné instituce mohou nahlížet. Pokud dlužník uvažuje o oddlužení, je to zpravidla ve chvíli, kdy už není schopen své závazky splácet a je zpravidla i po splatnosti. V tu chvíli se dlužník dostane do negativního registru a věřitelé by neměli takovému dlužníku již poskytovat žádný další úvěr. To znamená, že pokud se dlužník rozhoduje, zda-li do oddlužení NEvstoupit, jen z důvodu, že bude následně veden v registrech, je tato úvaha špatná, jelikož v registru dlužníků už veden s největší pravděpodobností je kvůli své platební morálce. Oddlužení naopak dlužníku pomůže se z dluhů dostat dříve a zároveň se z registru dlužníků dostat dříve také. Kdy budu vymazán z registru dlužníků? Jméno dlužníka je vedeno v těchto registrech dlužníků (SOLUS) po dobu 3 let, (BRKI a NRKI) po dobu 4 let od posledního zápisu. Není možné záznam z registru vymazat dříve na základě žádosti dlužníka. Musí skutečně dojít k uplynutí daného času. Neznamená to ale, že po absolvování oddlužení a Vaší bezdlužnosti nedostanete úvěr, i když budete vedeni v registru.

Jiný typ úvěru je hypotéka. Dlužník má velice často obavy, že pokud jednou bude v oddlužení, nikdy si nebude moci vzít hypotéku na bydlení. I to je omyl. Hypotéka se považuje za poměrně málo rizikový úvěr, jelikož je zajištěná nemovitostí, na kterou je úvěr poskytnut anebo jinou nemovitostí. Jediné, co banka bude hodnotit je vaše platební morálka po skončení oddlužení a Vaše bonita. Každá banka klienty posuzuje individuálně.

Pokud se tedy rozhodujete, zda-li oddlužení absolvovat, pokud nezvládáte své dluhy splácet, odpovědí je jednoznačně ANO. Vždy se z registrů dostanete dříve, než pokud byste dluhy spláceli, potažmo nespláceli třeba exekučně. Pokud se chcete o této možnosti poradit, kontaktujte naši linku 725 766 273 a naši odborníci Vám pomohou a nabídnout konkrétní řešení.

Na další otázky si odpovíme v dalších článcích.

Začněte s oddlužením
ještě dnes!

Zadejte svůj telefon a naši specialisté Vám zdarma zavolají
a začnou ihned připravovat Vaše oddlužení.

Spočítejte si, zda
máte nárok na
oddlužení

Připravili jsme pro vás
jednoduchou kalkulačku.

Oddlužení ve městech

Začněte s oddlužením ještě dnes!

Zadejte svůj telefon a naši specialisté Vám zdarma zavolají a začnou ihned připravovat Vaše oddlužení.