Zanechte kontakt, zavoláme Vám
 
Souhlasím se zpracováním osobních údajů a se zasíláním obchodních sdělení
Zjistěte, zda se můžete nechat oddlužit.
Kompletní analýza Oddlužovací kalkulačka

Oddlužení OSVČ

Do konce roku 2013 bylo oddlužení OSVČ nemožné, protože vlastnictví živnostenského listu bylo porušováním hlavní podmínky oddlužení a to, že dlužník nesmí být podnikatelem, kterým se stává právě v okamžik, kdy vlastní živnostenský list a to i v případě, že nepodniká. Pro oddlužení OSVČ musel být tedy živnostenský list zrušen.

Nově možno oddlužit OSVČ

Oddlužení OSVČ (osob samostatně výdělečně činných) umožňuje novela insolvenčního zákona (dále pouze IZ), která vešla v platnost k 1.1.2014. Znamená to tedy, že můžete použít jako výpis Vašich příjmu daňové přiznání, a na základě toho bude vypočítán Váš čistý měsíční příjem v oddlužení OSVČ.

Oddlužení OSVČ a dluhů z podnikání

Novela zákona nyní umožňuje oddlužení OSVČ a to i s dluhy z podnikání. Povinností však i nadále zůstává nutnost pro OSVČ kontaktovat věřitele, který půjčku na podnikání poskytl a vyžádat jeho souhlas s tím, že budou jeho pohledávky uvedeny do insolvenčního návrhu a následně uspokojeny pouze v částečné výši v závislosti na výši čistého měsíčního příjmu OSVČ a celkové výši všech nezajištěných dluhů (a dalších podmínek stanovených v IZ) v rámci oddlužení OSVČ.

Jak vypočítat výši splátky v oddlužení OSVČ?

Výše splátky v oddlužení OSVČ je kalkulována stejným způsobem, jako je tomu u fyzických osob. Vzorec pro výpočet je tedy totožný kdy je nezabavitelným minimem pro oddlužení OSVČ 9.283 Kč a poté 1.547 na každou nezajištěnou vyživovanou osobu. Vše do tohoto limitu může být tedy dále strháváno za účelem uspokojení věřitelů v co nejvyšší možné části. Vypočítat výši splátky můžete v naší kalkulačce oddlužení.

Poměr mezi dluhy z podnikání a ostatními dluhy

Poměr mezi dluhy z podnikání a ostatními nezajištěnými dluhy nebyl nijak přesně stanoven. V současné chvíli se hovoří o maximu 30% dluhů z podnikání. Po nabytí účinnosti novely zákona o oddlužení OSVČ by však již limit těchto dluhů neměl exisotvat a vše by tedy mělo záviset pouze na dohodě s individuálními věřiteli.